Αρχική » Νέα - Ανακοινώσεις » Stop Buyling στο σχολείο μας

Stop Buyling στο σχολείο μας

antibullyingΜε αφορμή την Πανελλήνια ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού το σχολείο μας πραγματοποίησε δράσεις παρέμβασης και ευαισθητοποίησης.

Συγκεκριμένα οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις μορφές του σχολικού εκφοβισμού, προβληματίστηκαν σχετικά με την ενδοσχολική βία, αντάλλαξαν απόψεις και κατέθεσαν τις προσωπικές τους εμπειρίες. Μέσα από το διάλογο, προσπάθησαν να προσεγγίσουν τα χαρακτηριστικά του θύτη και του θύματος και κατέληξαν στους τρόπους αντιμετώπισης του φαινομένου. Εν συνεχεία πλοηγήθηκαν στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.antibullying.gr και ενημερώθηκαν για τις γραμμές υποστήριξης παιδιών. Τέλος σχεδίασαν ομαδικά αφίσες εκφράζοντας το δικό τους μήνυμα.

Στόχος του σχολείου μας είναι μέσω της διάχυσης της γνώσης και της βιωματικής προσέγγισης να διαμορφώσουν οι μαθητές κοινωνική συνείδηση και μια αποκρυσταλλωμένη, σαφή γνώση για τα κοινωνικά προβλήματα. Προσπαθούμε καθημερινά να προσεγγίζουμε τα προβλήματα των εφήβων με ιδιαίτερη ευαισθησία.