Αρχική » ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ » Περιβαλλοντική δράση: καθαρισμός της περιοχής Δέλτα

Περιβαλλοντική δράση: καθαρισμός της περιοχής Δέλτα

Την Παρασκευή, 5-5-2023,  οι μαθητές και  οι μαθήτριες του σχολείου μας σε συνεργασία με τον Δήμο Σοφάδων και τον Πρόεδρο της Τοπική Κοινότητας Κέδρου συμμετείχαν σε μία περιβαλλοντική δράση. Ειδικότερα χωρισμένοι σε ομάδες των δύο, αφού εφοδιάστηκαν με σακούλες απορριμμάτων και  γάντια μίας χρήσεως, προέβησαν  με περισσή προθυμία στην αποκομιδή σκουπιδιών από το πάρκο Δέλτα βελτιώνοντας την αισθητική του χώρου στον οποίο περνούν μεγάλο μέρος του ελεύθερού τους χρόνου.  Οι μαθητές μας αισθάνθηκαν ιδιαίτερη ικανοποίηση που έλαβαν μέρος σε μια δράση που ενισχύει την οικολογική συνείδηση και προωθεί τον περιβαλλοντικό εθελοντισμό.