Αρχική » ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ » Γνωριμία με τον ποιητή και λαογράφο Μάρκο Παππά

Γνωριμία με τον ποιητή και λαογράφο Μάρκο Παππά

Την Πέμπτη, 11 Μαΐου 2023, είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε στον ζεστό χώρο της βιβλιοθήκης του σχολείου μας τον κύριο Μάρκο Παππά, αναγνωρισμένο λαογράφο και βραβευμένο ποιητή.  Μάλιστα πρόσφατα εκδόθηκε και η τέταρτη ποιητική του συλλογή με τίτλο” Λουλούδια και μοσχοβολιές και ωδικών πουλιών λαλιές” ,  η οποία έλαβε έπαινο από την Γυναικεία Λογοτεχνική Συντροφιά. Κατά τη διάρκεια της όμορφης εκδήλωσής μας οι μαθητές μας ,ως μικροί δημοσιογράφοι, υπέβαλαν ερωτήσεις στον κύριο Παππά οι οποίες αφορούσαν το συγγραφικό του έργο. Στη συνέχεια ο κύριος Παππάς  μάς μίλησε για το παιχνίδι και την σχολική ζωή στα ορεινά χωριά του Δήμου Σοφάδων κατά την μετεμφυλιακή περίοδο. Έπειτα οι μαθητές μας απήγγειλαν ποιήματα του κυρίου Παππά, παρουσίασαν ένα μικρό σκετς  και ζωγραφικά έργα που δημιούργησαν με πηγή έμπνευσης τα ποιήματα του κυρίου Παππά. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο κύριος Παππάς χάρισε στη βιβλιοθήκη τέσσερα από τα βιβλία του. Αποχαιρετήσαμε τον εκλεκτό μας προσκεκλημένο με ένα μικρό δώρο, ως ελάχιστη  ένδειξη τιμής για την αποδοχή της πρόσκλησής μας , το βιβλίο «Τραγούδια- Λαογραφία- Παράδοση του Κέδρου Καρδίτσας και περιοχής»  και το cd «Παραδοσιακά τραγούδια Κέδρου»   δωρεά του Λαογραφικού Χορευτικού Ομίλου Κέδρου. Επιπλέον, οι μαθητές τού χάρισαν τα ζωγραφικά έργα που δημιούργησαν.
Σας ευχαριστούμε πολύ, κύριε Παππά,  για τον χρόνο που μας αφιερώσατε! Σας περιμένουμε ξανά στο σχολείο μας!  Ευχόμαστε να είναι καλοτάξιδα τα βιβλία σας!