Αρχική » ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ » Εκπαιδευτική επίσκεψη

Εκπαιδευτική επίσκεψη

Πρώτος σταθμός της εκπαιδευτικής μας επίσκεψης υπήρξε ο υδροηλεκτρικός σταθμός Ν. Πλαστήρα.

Κατά τη διάρκεια της περιήγησής μας στο χώρο του ΥΗΣ Πλαστήρα οι μαθητές είχαν τη ευκαιρία να κατανοήσουν την αρχή λειτουργίας του υδροηλεκτρικού σταθμού αξιοποιώντας μάλιστα τις γνώσεις τους για τις μορφές ενέργειας και τις μετατροπές της, να συνειδητοποιήσουν τα οφέλη του για την περιοχή, να ξεναγηθούν στις εγκαταστάσεις του και να ενημερωθούν τόσο για τα τεχνικά χαρακτηριστικά του σταθμού παραγωγής όσο και για τα κύρια χαρακτηριστικά του υδροηλεκτρικού έργου Ν. Πλαστήρα (τα υδρολογικά στοιχεία, την υδροληψία, τους υπερχειλιστές, τον πύργο εκτόνωσης, τη σήραγγα προσαγωγής, την βαλβίδα πεταλούδας, τον αγωγό υποπίεσης, το σταθμό παραγωγής και το φράγμα). Απέκτησαν έτσι μία ολοκληρωμένη εμπειρία για την λειτουργία του υδροηλεκτρικού σταθμού με βιωματικό τρόπο, γεγονός που θα συντελέσει στην ταχύτερη κατάκτηση εννοιών των φυσικών επιστημών. Αρωγός στην προσπάθεια αυτή υπήρξε ο κύριος Αβανίδης Παντελής,  ο οποίος με απλό cipf-es.org τρόπο και με τη χρήση παραδειγμάτων από την καθημερινή ζωή κατόρθωσε να εξηγήσει τον τρόπο λειτουργίας των υδροηλεκτρικών σταθμών απαντώντας πρόθυμα στις απορίες των μαθητών μας!

Σας ευχαριστούμε θερμά κύριε Αβανίδη για την ξενάγηση και την ενδελεχή ενημέρωση!

Ενημέρωση στον Υδροηλεκτρικό Σταθμό από τον κύριο Αβανίδη Παντελή
Ξενάγηση στο πάρκο δεινοσαύρων

Στη συνέχεια μεταβήκαμε στην Καρδίτσα όπου επισκεφθήκαμε το θεματικό πάρκο των δεινοσαύρων  που φιλοξενείται στον όμορφο χώρο του Παυσιλύπου. Εκεί είχαμε την ευκαιρία να περιηγηθούμε ανάμεσα σε θηριώδη τρισδιάστατα εκθέματα και να ταξιδέψουμε σε μια άλλη εποχή. Ιδιαίτερη εντύπωση μας έκανε ο Βραχιόσαυρος λόγω του μεγέθους του, οι εντυπωσιακές κινήσεις  και οι τρομακτικοί ήχοι των ομοιωμάτων των προϊστορικών ζώων.  Συνοδοιπόρος μας κατά τη διάρκεια της επίσκεψής μας υπήρξε η κυρία Αλίκη, η οποία παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες μας ενημέρωσε για τα χαρακτηριστικά του κάθε είδους.

Σας  ευχαριστούμε κυρία Αλίκη για το υπέροχο ταξίδι στην προϊστορική εποχή!